Welcome to Tediss Park Child Care Center

Welcome to the center where your children are able to play, learn, excercise and have the best Birthday parties! We offer multiple programs, courses and care services for babies, toddlers and kids up to 11 years old. Our employees are the best cetified teachers in your area!

Infant Care

Preschool

A Great Place for Your Child to Grow At

Our priority is to make sure that your children are safe while playing or studying at the center, and therefore, we implement innovative methology for our educational activities and encourage our staff to develop their skills.

  • Warm, inviting and family-oriented environment.
  • Stay open more days per year than most schools.
  • Experienced instructors and teachers.
  • Customized, rubberized covering in play area.
  • Developmental philosophy with an academic emphasis.
  • Continuous improvements and updates to classrooms.

Upcoming Events

Follow the events schedule to be able to attend them and let your kids have the best time at our center! We are having parties, sports events and education courses every other week, so stay tuned!

Coming to play today?

Don't Forget Your Socks!

What Our Visitors Say!

Gülce Hanıma tavsiye üzerine gittik ve iyi ki de gitmişiz ilk seanstan itibaren yaptıklarımızın aslında ne kadar yanlış olduğunu öğrendik. Doğru yöntemlerle ve bilgilerle çalışan bir uzman arıyorsanız kesinlikle gülce hanıma ulaşın kısa sürede bile ilerleme fark edilir derecede oğlumda biz de artık çok rahatladık çok teşekkür ediyoruz🙏🏻

A***** *******

A***** *******

Gülce Hanıma gittiğimizde kızım konuşmakta güçlük çekiyordu yaptığımız yanlışları sayesinde düzelterek,doğru strateji ve yöntemlerle bizi yönlendirerek kızımın konuşma sürecini hızlandırdı artık anlaşılır kelimeler kullanmaya başladı kendisine teşekkür ediyorum.

M***** *******

M***** *******

Our Team of Professionals

Julia Mann
Lead Teachers
Christine Miller
The Director
Amy Lee
Supervisor
Sally Parker
Instructor
Jenny Moore
Teacher

What`s New

Konuşma Sesi Bozuklukları nedir?

Çocuğunuz konuşmayı öğrenme aşamasında sözcükleri söylerken bazı hatalar yapabilir. Bu hataların bir kısmı konuşma gelişiminin bir parçasıdır ve belirli yaşlarda çocukların bu hataları yapmaları beklenir. Ancak zamanla bu hataların ortadan kaybolması ve…

Read more